Mostantól alkalmanként jelentkezni fogok egy-egy ilyen írással, amiben bővebben kifejtem a leggyakoribb tévhitek mögött rejlő félreértéseket, illetve lerántjuk a leplet az igazságról is.
Helyi zsírégetés
A mítosz:
Az egyik leggyakoribb hiba - nem véletlen ezzel kezdem - a fogyni/formásodni vágyók körében, hogy azt hiszik a sok felüléstől lesz kockás a hasuk, vagy a guggolástól "leolvad" a zsír a combjukról. Sokáig valóban ezt volt az általánosan elterjedt nézet sajnos, de azóta sok víz lefolyt már a Dunán, ideje lenne, ha ennek a cáfolata is eljutna minél szélesebb tömegekhez. Elterjedésének oka valószínűleg az a "féligazság", hogy a szálkás emberek mind-mind végzik ezeket a gyakorlatokat, csak arra a tény kevesen jönnek rá, hogy a nem ezek miatt olvadt le a zsír róluk. Persze vannak, akik állítják, hogy nekik működik (mindjárt kifejtem), de a többségnél több hónapnyi szenvedés után sincs látható eredmény, vagy esetleg még rosszabb lesz a dolog, mint volt. Miért is? Mert ugyan úgy, ahogy karedzésnél is egy idő után nő, vastagodik az izom, hasedzésnél sincs ez másképp és mivel a zsírréteg nem tűnt el, csak jobban "kinyomja" így optikailag még nagyobbnak tűnhet a has.
De mégis miért hiszik még mindig sokan azt, hogy a hasazástól lesz kockás a has? Vannak néhányan a nagyon elhízottak között, akik fogyni szeretnének és emiatt csak hasaznak. Náluk a mozgás során felhasznált energia miatt valóban ideig-óráig megfigyelhető némi fogyás, de ez nagyon gyorsan le tud lassulni, kivéve ha más mozgást is végez mellé az illető.
Az igazság:
Ha valóban kockás hasra vágysz, akkor a legjobb amit tehetsz, hogy olyan gyakorlatokat végzel, amivel a lehető legjobban megdolgoztatod a testeden lévő legnagyobb izomcsoportokat, így sarkallva energiafelhasználásra szervezeted. Konkrétan amire gondolok, az futás, ellipszis tréner, (szoba)bicikli. Genetikailag MINDENKINEK kockás a hasa, csak bizonyos zsírréteg fedi. Paradox dolognak hangzik, de egy 50kg-os ember is lehet relatíve zsíros. Anno én is 63kg voltam, mégsem volt kockás a hasam és hiába panaszkodtam drága jó anyámnak, hogy zsíros vagyok, csak röhögött rajtam és azt mondta, hogy az csak a bőr. Pedig nem. Sajnos egy 50-60kg-os emberen is lehet rengeteg zsír, ha az izomzat alatta nagyon fejletlen, mégis azt a benyomást kelti, hogy vékony.
Természetesen a hasizom fejlesztéséhez szükséges gyakorlatotokat végezni, így lesz még jobban "barázdált", markánsabb. Viszont egy nagyon fontos dologról még nem esett szó, ami nélkül semmit sem érnek a fentebb leírtak semmit sem érnek: Az étrend.
Mitől is alakulnak ki a zsírpárnák? Az emberi test alapvetően egy túlélő-szerkezet. Úgy van bekalibrálva, hogy működése során biztosítsa a saját energiaellátását annak függvényében, hogy mennyi "input" jön. Evidens, hogy a létezésünk önmagában már energiát igényel, a szervek működése, a testhőmérséklet biztosítása, az anyagcsere (és még sok minden más) energiát vesz igénybe. Nem is beszélve azokról, akik mindennapjaik során folyamatos izommunkát végeznek. Nincs két ember, akinek egyforma lenne a napi energiaigénye.
Ezt az energiát alapvetően a bevitt táplálékból fedezzük. De mi van akkor, ha a táplálékkal többlet energiához jut a szervezet? Ezt fogja elraktározni (evolúciós szempontból nem elvetendő módon), méghozzá zsír formájában, hogy később az esetleges ínséges időkben legyen mihez hozzányúlni. Ez a tulajdonság nagyon hasznos volt még pár száz évvel ezelőtt, de manapság amikor mindenki igyekszik a modellekre hajazó alkatot elérni, hátrány.
Mit tudsz ellene tenni? Vigyél be kevesebb kalóriát, mint amire a napi rutinod során szükséged van. Így rákényszeríted a szervezeted arra, hogy a tartalékokhoz nyúljon. Ellenben a sorrend nem meghatározható. Egy kedves ismerősöm a napokban panaszkodott, hogy szeretne mindenhonnan fogyni, de ő mindig a hasáról/derékról fogy először, emiatt a feneke optikailag még nagyobbnak tűnik. Mások éppen először combról/fenékről fogynak és a hasi zsírpárnáktól szabadulnak meg a legnehezebben. Ez teljesen alkati kérdés. A szervezet fordított sorrendben nyúl a zsírraktárakhoz, mint ahogy lerakódott. Tehát ha először a hasadra, majd a combodra rakódott le zsír, akkor először a combodról fog lemenni, utána a hasadról.
Még egy kiegészítés, ami nagyon fontos...a fogyókúra nem egyenlő az éhezéssel!!! Ez a leges leggyakoribb hiba, amibe sokan beleesnek. Ideig-óráig lehet, hogy fogynak (főleg eleinte amikor sok víz távozik), viszont mivel annyi energiát sem visznek be, hogy az anyagcsere működjön, ezért belassul a folyamat. Még rosszabb ez, ha nem figyelnek a fehérjebevitelre. Ha fogyókúránál nincs magasan tartva a fehérjebevitel, akkor fennáll a fokozott izomvesztés kockázata és emiatt arányosan fogynak izomból és zsírból is (mert a szervezet izmot is éget sajnos, hogy energiához jusson), így a testképük arányaiban nem fog változni.
Összefoglalva a lényeg, hogy mozogj amennyit tudsz, az étrended pedig ezen képlet tudatában kerüljön kialakításra:
fehérje: 3g x testtömeg kg,
szénhidrát: 1g x testtömeg kg.
A legjobb fehérjeforrások a sovány húsok (hal, szárnyasok), tojás, túró
Szénhidrátból mindenképp lassú felszívódásút (alacsony glikémiás index) fogyassz: zabpehely, barna rizs, teljes kiőrlésű kenyér, durumtészta.